Zbytky fontánky v zahradě usedlosti Šmukýřka (zrušeno)

Na Šmukýřce 2, čp. 724, Košíře, Praha 5

Usedlost na Šmukýřce je doložena až k roku 1713, ale je pravděpodobné, že zde stávála již dříve nějaká stavba, pravděpodobně vinný lis. Na konci 18. století vznikla Šmukýřka téměř v dnešní podobě. Klasicistní vzhled dostala kolem roku 1820. Zhruba od poloviny 19. století patřila Šmukýřka rodině Linhartů a náležela jim zřejmě až do roku 1921. Počátkem 20. století sem na návštěvy jezdíval malíř Mikoláš Aleš, který tu roku 1908 vytvořil na stěně uhlovou skicu erbu krále Jiřího z Poděbrad. Kresba je dodnes pečlivě uchovávána. 
Na konci 50. let 20. století byl vypracován plán na adaptaci Šmukýřky na mateřskou školu. Ve stodolách měla být tělocvična, zahrada měla sloužit jako dětské hřiště a bývalá kaple jako skladiště pro dětské hračky. Nakonec k realizaci nedošlo a usedlost ještě nějaký čas chátrala. Roku 1970 prošla velkou rekonstrukcí pro účely skladu Pražského velkoobchodu a později Městských divadel pražských. Divadelní sklad je zde dosud. Šmukýřka je památkově chráněna od roku 1964. V současnosti je však objekt ve špatném stavu, zejména hospodářské budovy a zahrada. Jediná barokní kaplička sv. Prokopa u ohradní zdi prochází v současnosti kompletní rekonstrukcí. 
V jinak nepřístupné a zarostlé zahradě lze najít i pozůstatky někdejší fontánky. Kruhový bazének je zasazen v zemi, v jedné části je přerušen dvěma schůdky.  

Pražské usedlosti, Jiří Koťátko, nakl. Libri 2001