Ocelová fontána u stanice metra Národní třída - zrušeno

Charvátova 7, čp. 56, Nové Město, Praha 1

Stanici metra "B" na Národní třídě, prostor po demolici domu čp. 56/II, architektonicky tvořil ing. arch. Zbyněk Kabelík z Metroprojektu. Navrhl i kombinovanou dlažbu z pruhů mozaiky a žulových desek, jakož i osmnáct vzrostlých stromů, velké květináče a bytelná dřevěná sedátka na žulových základech. 
Ve spolupráci s tímto architektem navrhl na tomto prostranství výtvarník a akad. sochař Pavel Trnka deset metrů vysokou ocelovou fontánu. Rámy fontány zhotovili dělníci v ocelářském podniku Poldi Kladno. Do sešikmených ocelových rámů jsou uložena šikmá skla, plochy, na nichž se tříští padající voda, která proudí z trysek v základně. Tříšť kapek mohou v noci prosvětlovat barevné reflektory. Vodu i světla řídil již v roce 1988 počítač. Osvětlení navrhoval ing. J. Benda. Fontána ve tvaru lomeného křídla má evokovat provoz letiště (skleněné plochy, barevná světla). Uzavřený vodní systém má vlastní čističku. 
Fontána byla zrušna v roce 2009 v důsledku výstavby nového multifunkčního centra Quadrio.  Ačkoliv byla v původních plánech tohoto projektu plánována také nová fontána, nakonec byla místo ní na prostranství před Quadriem umístěna kinetická plastika od Davida Černého.

(fotografie fontány v noci pocházejí z webu www.vetrelciavolavky.cz)