Kašna s plastikou v zahradě Slovanského domu

Na Příkopě 859/22, Nové Město, Praha 1

V letech 1933 - 1934 zmodernizoval česko-rakouský architekt Fritz Lehmann interiér Vernierovského paláce, později Slovanského domu, ve kterém v té době sídlilo Německé kasino. K výzdobě paláce přizval chebského sochaře Johanna Adolfa Mayerla, který se na konci 20. let stal jeho pravidelným pracovníkem. A právě on, vytvořil keramickou plastiku sedícího chlapce (putto) na rybě, který v ruce držel malou rybu. Plastika byla usazena na kamenném podstavci v obdélné nádržce. Ryba na které chlapec seděl a ryba kterou držel v ruce sloužily jako chrliče. Po druhé světové válce byla plastika pravděpodobně usazena do nové kruhové nádržky na stejném místě. Podle sborníku Pražské kašny, fontány a okrasné vodní plochy, který vydalo v roce 1981 Pražské středisko státní památkové péče byla ještě fontána s plastikou na svém místě. Bohužel do dnešní doby se nedochovala. 

Zajímavostí je, že plastika chlapce na rybě měla svého dvojníka na náměstí Míru ve Františkových lázních. V této verzi však seděl na kouli (2. fotografie). Tato plastika vydržela na místě do roku 1957, kdy  byla nahrazena novou od Vítězslava Eibla. Ta byla cca po 2 letech zničena a nahrazena kopií od stejného autora. Ovšem ani ta zde dlouho nevydržela a v roce 1962 byla taktéž zničena. Nahrazena byla až v roce 1967 bronzovou plastikou od Oskara Kozáka a Jiřího Lendra, která zde stojí dodnes a kterou známe jako slavného Františka.

Fotografie a použité informace pocházejí z publikace Umění ve Františkových lázních - Umění ve veřejném prostoru/Svazek V; autor: Zbyněk Černý a Marcel Fišer; 2019