Kašna v budově Ministerstva financí ČR

Letenská 21, čp. 43, Malá Strana, Praha 1

Biskupský, později arcibiskupský dvůr, býval v těchto místěch už od 13. století, kdy se k tehdejšímu jedinému kamennému Juditinu mostu přestěhoval biskup Mikuláš z Pražského hradu. Rozlehlá biskupská zahrada, jejíž zbytky představují dnešní Vojanovy sady, byla vymezena zhruba dnešními ulicemi Josefskou, Letenskou, U Lužického semináře, Mosteckou a Dražického náměstím. Do těchto míst přišly již do staršího kláštera v roce 1783 anglické panny, jimž prostí lidé říkali "andělské". Na místě někdejšího sídla anglických pannen vznikla podle projektu architekta Františka Roitha v letech 1927-34 budova ministerstva financí. 
Kašna se nachází na chodbě v prvním patře v nice, která je upravena jako grotta. Dvě mísovité mramorové nádrže jsou umístěny nad sebou, na horní z nich jsou tři chrliče ve tvaru hlaviček andělů. Původně byla kašna zásobována vodou z petřínských svahů, nyní je u ní vybudován recirkulační systém s čerpadlem. 
Ve dvoře budovy se rovněž nachází bývalá studna, která je v současnosti zasypaná a zabetonovaná. Zůstala pouze kamenná skruž s mříží.
(děkuji panu Vladimíru Lippertovi z MFČR za umožnění fotografování )