Kašna u Klementina

Karlova 1, Seminářská 1, Staré Město, Praha 1

Kašna vznikla podle návrhu architekta Ladislava Machoně, který se podílel na úpravách Klementina po roce 1923. Kruhová nádrž z růžové leštěné železnobrodské žuly stála na krychlovém podstavci a byla vybavena chromovou trubkou s tryskou. Na vrcholu trubky byl umístěn rovněž chromový plochý talíř lemovaný anuloidem, díky tomu voda vytvářela zajímavý "deštník". Kašna fungovala pravděpodobně ještě na počátku 60. let. V roce 1987 začala rekonstrukce kašny, na které se mimo jiné podíleli Jiří Genzer a Bohumil Zemánek. Kolaudace kašny proběhla v roce 1992. Při příležitosti rekonstrukce přilehlého domu čp. 190/I. byla kašna reinstalovaná. V nedávné době byla kašna opět v rekonstrukci, ale nyní je již opět na svém místě. Byla doplněna vykovanou kotvou, coby atribut sv. Klimenta (podle nějž bylo pojmenováno i Klementinum). 
Při druhé návštěvě jsem nalezl kašnu doslova zastavěnou zahrádkou nedaleké restaurace a doplněnou o umělou zeleň. Alespoň že je v provozu. 

Marcela Bukovanská - Drahomíra Březinová - Irena Dudková - Václav Rybařík. Praha kamenná : přírodní kameny v pražských stavbách a uměleckých dílech Vyd. 1. Praha: Národní muzeum Praha, 1996