Kašna na nádvoří Invalidovny

Sokolovská 136, čp. 24, Karlín, Praha 8

Od roku 1664 zásluhou Petra hraběte Strozziho existovala nadace pro vojenské invalidy. Pražskou Invalidovnu inicioval ve Vídni císař Karel VI., ze stavitelů měl na její realizaci lví podíl Kilián Ignác Dienzenhofer. Budoval domov vojenských vysloužilců od roku 1729 do roku 1737, přičemž vystavěl asi jednu devítinu rozsáhlého zamýšleného komplexu. Celek měl být zcela samostatný a soběstačný, měl pojmout na čtyři tisíce obyvatel. Objekt je i v současné době spravován armádou a využíván jako archiv. Invalidovna zažila povodeň v roce 1890, při níž zahynulo mnoho zákopníků, kteří vzdorovali roztříštěným vorům na řece, i povodeň v roce 2002. Bylo zde zničeno velké množství uložených dokumentů, včetně archiválií Národního technického muzea. 
Kašna na nádvoří Invalidovny stávala původně na nároží ulic Vodičkovy a Jungmannovy před domem U bílého lva, který si postavil slavný sochař Matyáš Bernard Braun (1684-1738). Dům na nároží již nenajdeme, byl zbořen a nahrazen novostavbou, v níž je v současné době Česká spořitelna. Kašna na prostranství byla ještě v 80. letech 19. století, pak byla přestěhována do dvora Invalidovny. 
Poměrně rozměrná obdélníková nádrž kašny je na prsní zídce zdobena lasturami v lunetách a plastickými trojzubci mořského boha Poseidona s hadem. Kruhová kašna uprostřed obdélné nádrže je vytvořena vysokou kruhovou mísou na zdobné noze s vodotryskem uprostřed.