Kašna, bazén a studna v Ledeburské zahradě

Valdštejnské nám. 3, čp. 162, Malá Strana, Praha 1

Pískovcovou nádrž ve tvaru ledviny zdobí socha Herakla, jenž přemáhá lernskou hydru. Plastika je patrně kopií původní sochy z počátku 18. století. V zahradě se ještě nachází studna s profilovaným pískovcovým roubením a nad ní železná kovaná konstrukce se stříškou. Uprostřed zahrady je menší bazének s vodotryskem.  

Historické fotografie Zikmunda Reacha, někdy ze 20. let 20. století zachycují sochu Herakla v nice se zarostlým bazénkem, fontánku - kruhový bazének s vodotryskem a původní podobu studny. Socha Herakla byla v letech 1950-58 zrekonstruována do dnešní podoby a fontánku nahradily jiné vodní prvky (viz níže).

Od 50. do 90. let minulého století se v zahradě nacházely tři menší čtvercové pískovcové bazénky s vodotrysky a jeden větší obdélný pískovcový bazének s vodotryskem a lekníny, ohraničený kovovými sloupky s řetězem a několika barokními plastikami (viz fotografie). Tyto již nefunkční vodní prvky byly odstraněny při rekonstrukci zahrady právě někdy v 90. letech, přičemž byl do zahrady umístěn nový vodní prvek - současný bazének s vodotryskem.