Interiérová kašna se sochou Merkura ve Schnirchově domě

Mikovcova 5, čp. 548, Vinohrady, Praha 2

Schnirchův dům v Mikovcově ulici na Vinohradech je i přes svou polohu blízko centra poměrně neznámý. Přitom se jedná o významnou architektonickou, uměleckou i kulturně-historickou památku. 
Zajímavý je i vznik tohoto domu. Když se mladý Bohuslav Schnirch po tříletém studijním pobytu v Itálii vrátil do Prahy, byla mu zadána stěžejní část výzdoby Národního divadla. Protože nemohl nalézt vhodné ateliery, rozhodl se postavit si současně dům pro svou rodinu a sochařský atelier. A tak byl v roce 1875 postaven dům, který byl svého času nazýván nejkrásnějším činžovním domem v Praze. 
V sochařských atelierech v přízemí vznikala výzdoba Národního divadla - Můzy a Apollo, tympanon, výzdoba hlavní lodžie, vlysy, výzdoba královské lože, trigy. 
Dům byl postaven ve slohu italské renesance architekty Antonínem Wiehlem a Janem Zeyerem, bratrem slavného básníka. Sgrafita a plastická výzdoba je dílem Bohuslava Schnircha, barevná freska je od Josefa Ženíška. 
V prostoru pod schodištěm ve vestibulu, byla umístěna mramorová kašna ve výklenku, s plastikou představující dřevěnou kopii sochy Merkura od dánského sochaře B. Thorvaldsena. Plastika byla umístěna na podestě, v jejíž spodní části je maskaron-chrlič. Voda vytékala do kruhové mramorové nádrže. Zajímavostí je kovová sklopná mřížka, na odkládání nádob na vodu. Za minulého režimu sídlil v domě Obvodní podnik bytového hospodářství (OPBH). V té době byla socha na kašně značně poškozena a později byla snesena. 
V současnosti nechal majitel sochu zrestaurovat a je nyní opět osazena ve výklenku (fotografie doplním později) 
Děkuji panu Petrovi Pazderovi Payne za umožnění fotografování a Jiřímu Payne za informace.