Interiérová fontána s plastikou ve vinárně - zrušeno

Celetná 17, čp. 595, Staré Město, Praha 1

Vinárna U pavouka byla v domě čp. 595 nově otevřena 4. listopadu 1981. Hospoda tu byla už v 19. století, název U pavouka existoval již před 2. světovou válkou, nikdo už neví, jak vznikl, nejspíš jako symbol štěstí. Vinárna byla za svého působení velmi vyhlášená, takže zde nemohla chybět ani výtvarná díla, např. Art protis a řada textilních miniatur Hany Lendrové s motivy pavučin na čelní stěně gotického sálu, dřevěné reliéfy pavučin Ladislava Kovaříka, fotoline "Slavnostní hostina" od Jaroslava Flejšara, vitráže a skleněné dělící stěny z dílny Iva Buriana, osvětlovadla Richarda Bezděka, vývěsní štíty od Jaroslava Lopaty či grafická úprava renesančního sálu od Hany Čápové. To vše v jedné vinárně podle návrhu ing. arch. Miroslava Řepy.

Pravděpodobně v 90. letech byla do interiéru umístěna také fontánka. Nacházela se pod schodištěm vedoucího do sklepní části vinárny. Tvořila ji nádržka na vodu připomínající přírodní obří hrnec, který tisíce či miliony let omílala proudící voda. Z obřího hrnce kašny vyrůstá proměnlivý útvar, jenž oblými tvary připomíná ženskou postavu. Měla by to být matka s dítětem. Film vody stéká po světlém pískovcovém kameni plastiky a spolu se světlem dotváří vizuální účinek.

V letech 2005-6 byla vinárna zrušena a místo ní zde vznikla krčma. Interiér zůstal stejný, jen přestavba si vyžádala několik drobných úprav. Mezi nimi bylo i zrušení fontánky, takže se už na svém místě nenachází.