Fontánka v kavárně Slavia

Národní 1, čp. 1012, Staré Město, Praha 1

Palác Lažanských, novostavba podle plánů Ignáce Ullmana z let 1861-63. Terpve výstavbou moderního paláce Lažanských a sousedního domu, jenž původně patřil České spořitelně (autorem plánů byl rovněž I. Ullmann), začíná vznikat moderní bulvár, korzo pražských obyvatel. Býval tu holý vltavský břeh, v místě spořitelny už od 14. století cihelna a vápenice, v místě Národního divadla solnice. 
V přízemí Lažanského paláce vznikla kavárna podle návrhů R. Nováka z roku 1881. Slavná kavárna Slavia, jejíž renovaci uskutečnil v roce 1933 Oldřich Stefan. 
Čtvercový vestibul kavárny zdobí fontánka z leštěného brekciového růžově a zelenavě zbarveného norského mramoru "Rose norvege". Fontánka je pro kavárnu stejně slavná jako Olivův obraz "Piják absintu". (v současnosti je v kavárně umístěna kopie, originál je v galerii Zlatá Husa) 
Po listopadu 1989 prožila kavárna těžké chvíle, na čas se ztratil slavný obraz Viktora Olivy, zničena byla socha Jaroslava Horejce. Existenci kavárny musel svou autoritou podpořit prezident Václav Havel. Palác nyní patří fakultě Akademie múzických umění. 

Marcela Bukovanská - Drahomíra Březinová - Irena Dudková - Václav Rybařík. Praha kamenná : přírodní kameny v pražských stavbách a uměleckých dílech Vyd. 1. Praha: Národní muzeum Praha, 1996