Fontána v Karlachových sadech

Karlachovy sady, Vyšehrad, Praha 2

Sady na Vyšehradě jsou novodobé a pocházejí z počátku 20. století. Najdeme je vedle hřbitova Slavína. Celá sadová úprava je v rekonstrukci pod dohledem architekta Otakara Kuči. 
Víme, že do knížecího paláce proudila voda z Jezerky - Libušiny lázně už v 11. století a že na nádvoří knížecího paláce byla kašna. Možná jich svého času bylo v areálu několik desítek, jako tomu bylo na Pražském hradě. 
Novodobá fontána v Karlachových sadech oživuje místo všem procházejícím, zejména dětem. Z kamenné hlazené kašny vystupuje středový dřík, který nese profilovanou mísu. Jemné a tenké paprsky vody vystupují vzhůru, jiné současně klesají z provrtané mísy do kašny. Kašna stávala původně na Hradčanském náměstí, tam kde teď vzhlíží pomník T. G. Masaryka (viz poslední fotografie). Potom byla přemístěna na Fügnerovo náměstí, kde byla při bombardování Prahy na jaře roku 1945 poškozena. Poté byla přemístěna na nějaký čas k Pinkasově synagoze a následně do depozitáře. V roce 1978 bylo její torzo reinstalováno do nedalekého vodárenského areálu na Karlově. Až v roce 2000 byla zrekonstruována a přemístěna na své současné místo. 

historická fotografie pochází z webu www.vysehradskej.cz