Kinetická fontána v areálu Výstaviště

Výstaviště, Bubeneč, Praha 7

V roce 2018 byla po mnoha letech opět zprovozněna "modrá fontána" v areálu Výstaviště, která se nachází kousek za bývalým Bruselským pavilonem. Kruhový bazén s vysokým okrajem, jehož vnitřní část je vyložena modrými kachlíky a uprostřed se nachází kovová, původně kinetická fontána. Boční kovové koule byly původně z patinované mědi a také o něco větší, měly v sobě zabudované trysky které směřovaly na nerezové lamely fontány. Tlak vody z trysek roztáčel středovou růžici z lamel. Na vrchu růžice je ještě jeden vodotrysk, který vodu rozprašuje do všech stran. Podnoží fontány bylo vyrobeno z lakované oceli. Fontána zde byla umístěna již v polovině 80. let, ale někdy v polovině 90. let minulého století byla umístěna do nové nádrže před Sjezdový palác. Tam po většinu času chátrala a neprovozovala se. Až teprve v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí výstaviště byla opět navrácena do původní nádrže a opět funguje. Tvůrcem fontány byl výtvarník Milan Nedvěd za spolupráce akad. arch. B. Votruby. 

V roce 2022 bylo kovová část fontány uvedena do původní podoby jako v době vzniku a nyní již opět vodní trysky v bočních koulích roztáčí střední nerezovou část. 

(zdroj: sborník Spolupráce výtvarníka s architektem za rok 1985; za doplňující informace a fotografie děkujeme synovi autora fontány Janu Nedvědovi)