Fontána s kaskádou v parku Folimanka

Pod Karlovem, Vinohrady, Praha 2

Ve 14. století bývala zde na břehu Viničného potoka, později Botiče, vinice, která získala pojmenování podle majitele a staroměstského měšťana Jakuba Folimana. O mnoho let později zde vznikl veřejný sad a s novou zástavbou od roku 1930 i nová ulice Na Folimance. Její součástí je sportovní hala Slavie VŠ, moderní prosklená budova, vystavěná v letech 1972-76 podle návrhu architekta Jiřího Siegla. 
Prostor v sadech mezi sportovní halou a Nuselským mostem je ozvláštněn kaskádou, která je utvářená šesti plochými bazény, z nichž voda přepadává z jednoho do druhého. Bazény tvoří monolity, železobetonové vany. Pod pátým bazénem je umístěna strojovna a akumulační nádrž. Nádrže i zahradní rozvod získávaly vodu z městského řadu. První horní bazén zdobí bronzová plastika, chrlič ve tvaru rozvíjejícího se květu. (i když zejména zezadu vypadá jako něco zcela jiného). Bronzový květ vytvořil v roce 1981 Čestmír Mudruňka. Další bazének vodní kaskády zdobila bronzová plastika na betonovém soklu, postava chlapce, který vzhlížel k výše sedící dívce (Čenda a Pepina od Bohumila Zemánka z roku 1981). Nejprve "zmizel" Čenda a v nedávné době i Pepina. Na místě už není ani chrlič ve formě květu. Šestý bazén zdobila fontána. 
V roce 2006 byla odstraněna nejnižší a zároveň největší nádrž.
Bohužel jak je z fotografií patrné, fontána by potřebovala kompletní rekonstrukci. Horní části kaskády jsou zarostlé keři, betonové bazény jsou rozpadlé a spousta částí kaskády chybí. V budoucnu by měl celý park projít rekonstrukcí, ale dle informací MČ Prahy 2 se již s obnovením této fontány nepočítá.  
(za poslední tři fotografie děkuji panu Antonínu Vodákovi)