Fontána na terase Hotelu Praha (zrušeno)

Sušická 20, čp. 2450, Praha 6, Dejvice

Budova hotelu Praha vznikala v druhé polovině 70. let 20.století, podle návrhu architektů J.Sedláčka, J.Paroubka, L.Todla, A.Navrátila. Dokončena byla v roce 1981. Původně byl hotel určen výhradně pro důležité státní návštěvy, vládní a stranické delegace. Odpovídaly tomu i neobvykle prostorné pokoje (některé s vlastními výtahy) s velkými terasami z nichž byl krásný výhled na Pražský hrad, či velkoryse pojaté chodby, haly a další společenské místnosti. Budovu obklopoval rozlehlý soukromý park s mnoha dřevinami. 
Na jižní terase hotelu byla pro zpříjemnění pobytu hostů vybudována fontána. Jejím autorem byl sochař Miloš Zet, který ji nazval Fontána s růží - podle jednoho z reliéfů  na povrchu přilehlých kamenů. Tvořil ji kruhový mělký bazén zapuštěný pod úroveň dlažby. Kolem byly nepravidelně rozmístěny mramorové plastiky. Bazén doplňovala soustava pěti vodotrysků a kruhový podstavec v protější části. 
Mramorové bloky dodal Čsl. Kamenoprůmysl, závod Příbram do dílen výrobního družstva Umělecká řemesla Praha. Z bloků fontánu vytesali kamenosochaři , zaměstnanci družstva, podle autorských modelů v měřítku 1:5. Umístění a zprovoznění fontány zajistil architekt Josef Polák. Celková cena fontány včetně instalace byla 1 700 000 Kčs bez daně. 1)

Fontána zanikla spolu s budovou hotelu v roce 2014. 

1) zdroj: KAROUS, Pavel, ed. Hotel Praha. V Praze: BiggBoss, 2019. ISBN 978-80-87989-27-2.