Žulová fontána na východní straně Národního památníku

U Památníku , čp. 1900, Žižkov, Praha 3

Vrch Vítkov je památné místo českého husitství s jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova a s Národním památníkem. Z let 1928-33 pocházejí budovy, kde měl odpočívat T. G. Masaryk a čeští velitelé, legionáři. V roce 1950 byla na vrchu Vítkově umístěna jezdecká socha Jana Žižky od Bohumila Kafky. Sochař pracoval na monumentálním díle od roku 1931 do roku 1941. Obrovská bronzová plastika váží šestnáct a půl tuny, je vysoká devět metrů a dlouhá téměř deset metrů. Sestavena byla na místě až v roce 1950. Od roku 1954 sloužily budovy na Vítkově jako Mausoleum Klementa Gottwalda a posléze jako pohřebiště významných exponentů režimu. V roce 1991 byly jejich urny předány pozůstalým. 
Kromě impozantní jezdecké sochy, která je dominantou téměř pro celou Prahu, působí Národní památník velmi studeně a osamoceně. Stejné je to i se současnou fontánou. 
Žulová fontána se nachází na východní straně památníku a tvoří ji dvě velké mísy v kruhové nádrži. její součástí jsou plastiky a soustava vodotrysků. Autorem fontány je akad. sochař Karel Štipl. Potrubí od strojovny je zarostlé, tedy nefunkční. 
Poblíž fontány se nachází ještě dvě sousoší. Jedno představuje Vítězství, vytvářel je v roce 1962 sochař Karel Pokorný a dokončoval v roce 1967 sochař Jiří Dušek. Druhé sousoší nese název Štastná budoucnost a v letech 1964-72 na něm pracoval sochař Karel Lidický.