Wimmerova kašna

Uhelný trh, Staré Město, Praha 1

Novoklasicistní kašnu vytvořil František Xaver Lederer za peníze mecenáše Jakuba Wimmera v roce 1797. Původně stávala na dnešní Národní třídě, na Jungmannově náměstí, od roku 1880 na Betlémském náměstí a ještě později ve Vrchlického sadech (viz fotografie). Od roku 1952 už stojí na Uhelném trhu. V roce 1974 byla vážně poškozena vandaly a musela být částečně nahrazena replikami. Zbytky originálního díla se nacházejí v lapidáriu. 
Kašna možná představuje alegorii Vinařství a Zemědělství. Stojící chlapec podává sedící dívce vinný hrozen. Někde můžeme také najít název Adam a Eva. U jejich nohou stojí kohout. Voda tryská vzhůru ze zobáku labutě, která se chystá vzlétnout. Restaurátoři označují ptáka na vrcholu kašny jako labuť, husu či kachnu. Pod současnou kašnou se nachází hluboký kolektor. 
Uhelný trh měl ještě jednu starší kašnu, tvořil ji čtvercový kamenný bazén, uprostřed stál čtvercový sokl, na něm kónický dřík s mísou, odkud voda do bazénu přetékala (viz poslední fotografie). Tato kašna byla zbořena v roce 1894.
V březnu roku 2011 byla kašna opět poškozena vandaly, kteří ulomili hlavu dívky a horní část s labutí. Kašna byla ještě téhož roku opravena.