Fontána "Vějíř Žofie Chotkové"

K Brusce, Hradčany, Praha 1

Dne 17.6.2019 byla u Písecké brány slavnostně odhalena fontána ve tvaru vějíře, vytvořená na počest hraběnky Žofie Chotkové. Plastiku vytvořila na základě soutěže akademická sochařka Martina Hozová za spolupráce s Janem Paclíkem, který byl zároveň autorem technického řešení fontány. Hozová zvolila vějíř coby symbol ženskosti, který byl s Žofií Chotkovou úzce spojen. Na její rakev byl totiž položen právě vějíř s černými rukavičkami, jako atributy poukazující na její příslušnost k nižšímu stavu dvorní dámy. Původně měla být fontána resp. pomník vytvořena již v roce 2014, kdy uplynulo 100 let od sarajevského atentátu, při kterém Žofie Chotková spolu se svým manželem, Františkem Ferdinandem d'Este, zemřela. 

Plastika byla umístěna do prostředí spjatého s rodinou Chotkových. Dědeček Žofie Karel Chotek nechal v první polovině 19. století vybudovat silnici z Klárova k Písecké brána. Sousední pozemky nechal parkově upravit. Na jeho popud tu vznikla zelená plocha pro veřejnost, tzv. Lidová zahrada, dnešní Chotkovy sady. 

Plastika má kromě estetické funkce také funkci mlhoviště. Z trysek po obvodu vějíře stříká v pravidelných intervalech jemná vodní mlha. 

Fontána byla vyrobena z šedé litiny, doplněné moderními instalatérskými trubkami, z nichž je vytvořený mělký reliéf a žebroví, připomínající skladbu vějíře. Rezavá patina symbolizuje zašlou slávu Habsburků.

Fontánu vyrobila firma MCAE Systems, jednotlivé segmenty byly odlity v jihomoravské Slévárně Kuřim. Autorem navazující technologické části je Jan Kuneš a celkové architektonické řešení jižního předpolí Písecké brány navrhl Klement Valouch. 

web www.sestka.cz ke dni 7.7.2019