Dvě kašny v hotelu U Zlaté studně

U Zlaté studně 4, čp. 166, Praha 1, Malá Strana

"U Zlaté studně" je název ulice na Malé Straně, která je pokračováním Sněmovní ulice. Kdysi tudy vedla cesta k jižnímu a dnes již zapomenutému vstupu do Pražského hradu. Dnes ulice končí u Hotelu "U zlaté studně", který zde byl vybudován v letech 1993-98 na místě původního domu (ze kterého zbyly jen obvodové zdi a část klenby), ve kterém se právě nacházela ona zlata studna. Traduje se, že dům získal darem od císaře Rudolfa II. Tycho de Brahe, kterému se tady zjevila Panna Maria. Slavný hvězdář nechal zhotovit u studny nové roubení a některé části nechal pozlatit. Už kolem roku 1900 byla v domě malá hospůdka, s úžasnou vyhlídkou na pražské střechy. 
Uliční průčelí domu při rekonstrukci získalo opět staré domovní znamení, litinový reliéf od Josefa Malínského z doby kolem roku 1820, na němž je vyobrazeno setkání Krista a ženy ze Samaří u studny. Plastika je signována jménem Malinski a ozdobena nápisem Deus est spiritus. Vzácnou práci restaurovala v roce 1996 Sylvie Munzarová. 
Ve vstupním dvoře hotelu, pod schodištěm do prvního patra, je umístěna původní kašnička z pískovce. Tvarem připomíná jednoduché umyvadlo na profilované noze. Voda do nádržky přitéká z mosazného kohoutku ve zdi. 
Druhá kašnička se nachází v prvním patře hotelu, ve světlíku. Obdélná pískovcová nádrž s ozdobnou kovovou mříží, zasazená do hlubší niky, je původní. Chrlič v podobě jednoduché kovové trysky je osazen na stěně nad kašnou.