Bronzový prameník (zrušeno)

Famfulíkova, Kobylisy, Praha 8

V ohybu Famfulíkovy ulice, ukrytá v hustém křoví, bývala donedávna umístěna bronzová fontána od sochaře Vladimíra Kýna. Původně měla být umístěna na nově vznikajícím sídlišti na Proseku, ale z ideologických důvodů k tomu na poslední chvíli nedošlo. Od té doby (vytvořena byla kolem roku 1968) zůstala ležet 10 let na tamním sídlišti ve křoví, dokud ji neobjevil Ing. arch. V. Tuček a nechal ji převézt o kousek dál na sídliště do Ďáblic. Jeho obyvatelé ji po dohodě s autorem svépomocí instalovali na současné místo. 
Fontánu tvoří bronzový kalich s vnitřní strukturou, která byla napojena přímo na přívod vody. Nebyla tedy poháněna čerpadlem, pouze průtoková. Voda přitékala jednou "nohou", část tryskala z plastiky, a druhou odtékala opět do potrubí, která napájelo nedaleké jezírko s pelikány. Původně stála na malém ostrůvku uprostřed rezervoáru, který je dnes zabetonovaný. Ani do samotné fontány voda neproudí a kalich je zanesen odpadky. 
Květen 2007: Při mé další návštěvě jsem objevil fontánu bez vnitřní plastiky. 
Srpen 2007: Z fontány zbyly jen dvě "nohy". Zbytek byl dle sdělení odboru kultury MČ P8 odcizen. 
Říjen 2007: Vzhledem k tomu, že torzo bylo spíše ostudou prostranství a představovalo i nebezpečí pro obyvatele, bylo odborem životního prostředí ÚMČ Prahy 8 odstraněno a celý prostor byl zazeleněn. 
(za informace o fontáně děkuji Ing. arch. Zdeňku Lukešovi)