Novodobá fontána a studna

Karlachovy sady, Vyšehrad, Praha 2

Sady na Vyšehradě jsou novodobé a pocházejí z počátku 20. století. Najdeme je vedle hřbitova Slavína. Celá sadová úprava je v rekonstrukci pod dohledem architekta Otakara Kuči. 
Víme, že do knížecího paláce proudila voda z Jezerky - Libušiny lázně už v 11. století a že na nádvoří knížecího paláce byla kašna. Možná jich svého času bylo v areálu několik desítek, jako tomu bylo na Pražském hradě. 
Novodobá fontána v Karlachových sadech oživuje místo všem procházejícím, zejména dětem. Z kamenné hlazené kašny vystupuje středový dřík, který nese profilovanou mísu. Jemné a tenké paprsky vody vystupují vzhůru, jiné současně klesají z provrtané mísy do kašny. Kašna stávala původně na Fügnerově náměstí, kde byla při bombardování Prahy na jaře roku 1945 poškozena. V roce 1978 bylo její torzo reinstalováno do nedalekého vodárenského areálu na Karlově. Až v roce 2000 byla zrekonstruována a přemístěna na své současné místo. 
Opodál je nově opravená kaplička se špičatou střechou a špičkami štítů. V ní je ukryta studna osazená starožitnou litinovou pumpou s čerpacím kolem.